Adam Grant haavatavusest, juhtimisest ja töökohal helduse kultuuri ehitamisest
Nordic Business Forumil esinenud Adam Grant pakkus inspireeriva ja mõtlemapaneva ettekande, mis vaidlustas traditsioonilisi juhtimiskäsitlusi ning pakkus uusi vaatenurki potentsiaali avamiseks. Tema sõnumi keskmes oli mõte, et haavatavus, mida sageli peetakse nõrkuseks, on tegelikult tugevuse vorm. Nagu Grant selgitas: „Haavatavus on enesekindel alandlikkus“ – see on võime tunnistada avalikult nii oma tugevusi kui ka nõrkusi. Grant usub, et see on julge juhtimise lahutamatu osa.
Juhid kardavad sageli oma haavatavust näidata, kuid Grant tõi välja uuringud, mis näitavad, et töötajad kõhklevad tagasiside andmisel, kui nad tunnevad, et nende juhid ei ole kriitikale avatud. Oma puudujääkide proaktiivne tunnistamine aitab vähendada barjääre, võimaldades teistel jagada oma muresid ja ettepanekuid. See läbipaistvus soodustab kasvuhoiakut, mis viib avatuma, innovatiivsema ja toetavama töökultuurini. Granti arvates õõnestab veatu kuvandi säilitamine usaldust, sest nagu ta humoorikalt märkis: “Teie meeskond teab juba teie nõrkusi – need ei ole saladus.”
Teine oluline teema Granti ettekandes oli „küsimise kultuuri“ arendamine, et edendada andmise mentaliteeti. Grant rõhutas, et koostöö ja kasvu võti peitub helduses, kuid kõik algab küsimisest. Juhid ja töötajad peavad tundma end mugavalt, kui nad küsivad abi või juhendamist, sest see julgustab teisi andma. Küsimise normaliseerimine organisatsioonis on esimene samm keskkonna loomiseks, kus inimesed saavad kasutada üksteise tugevusi ja ressursse. Küsimine loob võimalusi teistele abi pakkumiseks, mis omakorda loob tugevama ja rohkem seotud meeskonna.
Grant jagas ka olulist tähelepanekut tõhusa ideede genereerimise kohta: vältige „hipoefekti“, kus kõrgeimalt tasustatud isiku arvamus (HIPPO) domineerib aruteludes. Et edendada avatud ja loomingulist ideede vahetust, soovitas Grant juhtidel alati rääkida viimasena ajurünnakute ajal. See võimaldab teistel esmalt oma ideid väljendada, ilma et nad tunneksid survet juhilt. Samuti soovitas Grant, et meeskonnad võiksid kõigepealt individuaalselt töötada ideede kallal ja seejärel jagada ning hinnata, mis töötab kõige paremini.
Grant puudutas ka üle- ja alakajastamist. Kuigi üle mõtlemine võib olla probleem, märkis ta, et see on tavaliselt vähem ohtlik kui ebapiisav mõtlemine, kus inimesed tegutsevad ilma piisava järelemõtlemiseta. Üle mõtlemise vältimiseks soovitas Grant juhtidel pidevalt oma eeldusi uuesti läbi mõelda, olla valmis eksima ja pidevalt otsima uusi teadmisi. Nagu ta ütles: „Head teadlased on piisavalt alandlikud, et tunnistada, mida nad ei tea, ja piisavalt uudishimulikud, et otsida uusi teadmisi. Nad on sama motiveeritud otsima põhjusi, miks nad võivad eksida, kui põhjusi, miks nad peaksid õiged olema.“
Küsimuste-vastuste sessioonis (ainult First Class piletiomanikele) keskendus Grant ka otsustamisele, soovitades juhtidel käsitleda otsuseid kui hüpoteese, mida tuleb testida. Tema sõnul peaksid head juhid lähenema otsustele uudishimuga ja alandlikkusega. Ta pakkus välja kaks olulist küsimust, mis aitavad otsustamise juures: Kui kergesti on otsust võimalik tagasi pöörata? Ja kui suured on otsuse tagajärjed? Kui otsus on nii pöördumatu kui ka väga tagajärjekas, tuleb sellele rohkem mõelda. Kuid vähem oluliste või kergesti muudetavate otsuste puhul soovitas Grant juhtidel kiiresti tegutseda ja olla valmis kohanduma vastavalt tulemustele. See raamistik võimaldab olla paindlikum kiiresti muutuvas keskkonnas, julgustades meeskondi katsetama ja õppima tulemustest, selle asemel et jääda otsustamatusse.
Granti ettekanne jättis sügava mulje, meenutades juhtidele, et haavatavus, uudishimu ja heldus on tänapäeva kiiresti arenevas töökeskkonnas kriitilise tähtsusega omadused. Neid omadusi omaks võttes saavad juhid üles ehitada meeskondi, mis on mitte ainult innovaatilisemad ja produktiivsemad, vaid ka vastupidavamad ja ühtsemad. Sõnum oli selge: kõige tugevamad juhid on need, kes tunnistavad oma vigu, otsivad uusi vaatenurki ja loovad kultuuri, kus andmine ja õppimine on kõige keskmes.
Kirss tordil oli see, et sain temalt oma raamatule autogrammi ning isegi pilti teha läbi ime. Soovid täituvad :)
Lisa kommentaar