Teen kohe alguses kokkuvõtte ära: antud konverents oli üks parimaid, kus ma Eestis käinud olen! Nii et ma jäin väga rahule. Esimeses blokis oli fookus sellel, et miks juht peaks olema mentor ja järgmises mida mentorist juht organisatsioonile annab. Jagati mitmeid kogemuslugusid ning oli ka praktikum.
See üritus oli põnev süvenemine mentorluse maailma, avades uusi vaatenurki ja pakkudes väärtuslikke teadmisi mentorluse rollist ja mõjust organisatsioonides. Konverentsil osalemine andis mulle suurepärase võimaluse kuulata erinevate juhtide ja mentorite kogemusi-nägemusi, kuidas mentorlus võib muuta juhtimistavasid ja tugevdada meeskondade sisemist sidusust Eestis.
Mikk Marran meenutas meile, et hea mentor tõeliselt soovib abistada, kuulab tähelepanelikult, teab, millal pausi pidada, ja hoidub loengute pidamisest. Juhil peab olema laiem vaade ja peab oskama võtta ka 2-3 sammu tagasi, et aru saada KUS probleem tegelikult peitub. Osadel seda oskust ei ole, aga peaks olema. Juhil peab olema tahe päriselt aidata.
Urmas Vaino rõhutas kuulamise tähtsust, kõne tempo olulisust ja pauside võtmist. On oluline tagada, et keegi ei tunneks end kõrvalejäetuna, kõiki tuleb hoida infoväljas, see on hädavajalik. Ta rääkis ka hormeesist ehk negatiivse mõjude positiivsest tulemusest ja õige tasakaalu leidmist nende kahe vahel, sest stressielement peab olema. Eestlastel on omane ütlus, et kõik, mis tapab, teeb tugevaks, aga kaua seal surmaeelses seisundis ikka olla jaksab?
Argo Rannamets rõhutas, et tuleb küsida kas teeme õigeid asju või teeme asju õigesti? Ta soovitas lugeda “Ärimaailma mässulised” raamatut :) Argo tõi ka selle perspektiivi, et mis tööga sa probleemi lahendad? Et kui peaksid kirjutama iga minuti eest välja arve, siis kas selle teenuse järgi nõudlust on? Ta tõi esile vaikiva lahkumise (quiet quitting) probleemi ja pooldas otsustusvabadust, julgustades juhte mitte dikteerima, vaid lubama inimestel ise oma valikuid teha. Mandumine on surnut mängimine, aga enne seda on töötajal siiski võitlus, kas ikkagi proovida muuta midagi või kui lootust pole, siis antakse alla ning jäädakse tiksuma või lahkutakse. Üleüldiselt mandumist töökohtades on väga palju.
Marge Rehepapp rabas mind jalust sellega, et Ericsson Eestis on peaaegu kõik juhid, sealhulgas projektijuhid, osalenud ettevõttesiseses mentorprogrammis. Ettevõttes on kokku ca 290 mentorit ja menteed, strateegiliselt keskendutakse tulevaste talentide kasvatamisele, mis on kiiduväärt. Teine uuenduslik idee mulle oli see, et neil on olemas AI avatar mentor, kellega juhid saavad harjutada raskeid olukordi või ideid põrgatada.
Margus Nõlvak (mu meelest kõige parem ettekanne päeva jooksul) rääkis eneseusu tähtsusest ja võimetesse uskumise olulisusest (kas teame oma võimeid?), mida saab suurendada mentorluse toel, sest see annab kõrvaltvaate ning sisendab usku. Juhti peab usaldama, st alluva ja juhi vahel peab olema usaldussuhe! Kuid töötaja peab suutma ka end ise juhtida.
Margus tõmbas paralleele mentorite ja sporditreenerite vahel, rõhutades suhte usalduse olulisust ning mentori nügimise ja usu olulisusest. 💪 Kui usud ja usaldad treenerit, hakkad ka ise uskuma. Siinkohal ta rääkis ka enda elust loo, kuidas nad noorte poiste grupina käsipalli mängisid ning olid lootust kaotamas, aga tollane treener uskus poisse ja süstis neisse eneseusku ning võidud tulid ka! Margus rõhutas, et juhtimine on vastutus – juht EI ole mentor, HEA juht on mentor, sest käitub kui hea mentor, kes teeb ka ise muutusi, kuulab ja innustab. Ta tõi näiteks Jürgen Klopi, kes teeb tööd südamega, on tänulik, tal on hea huumorisoon ja ise on ka väga positiivne, on esitähistaja. Hea juht näitab ka emotsioone välja ning aitab potentsiaali välja tuua. ❤️👏
Piret Jamnese ja Tiiu Allikvee ettekanne teemal “Kuidas valida endale mentorit?” oli äärmiselt humoorikas, kuid samas ka kurb, et x stereotüübid eriti naiste osas ikka aktuaalsed on. Samas, järgmine päev juuksuris lasin oma blondid pikad juuksed lühikeseks lõigata ja tumedaks värvida ning otsisin kotipõhjast üles ka oma prillid. Tegin uue selfi ning uuendasin profiilipilti sotsiaalmeedias.
Raido Pikkari tempokast ettekanne puudutas ja inspireeris väga, sest ei ole olemas piire, kui on kindel tahe. Müts maha ta püsivuse ja arengusoovi ees ning et unistab suurelt ja tegutseb ka.
Viola Murd võttis mentorlust tabavalt kokku: mentorlus on võimalust paljundada head.
Päev oli sisutihe ja andis mulle palju mõtteid, eriti seoses minu enda mentori rolli osas. Sain inspiratsiooni ja ideid, kuidas paremini toetada ja arendada oma menteesid. Ja veel – oli äge, et ChatGPT tehisintellekti abil olid paljud esinejad loodud naljakaid pilte ning kasutanud seda oma ettekannete kokkupanekul.
Lisa kommentaar