Kellele meeldivad võluvitsad, millega kõik probleemid lahendada saab? 99,99% inimesed haaraks võimalusest.
Hea uudis on see, et unistused täituvad, kui nende nimel pingutada. Juhina on kõige tähtsam, et meeskond tooks nö võidud koju ja saavutaks, mis eesmärgiks püstitatud. Kuidas aga selline meeskond leida? Tegelikult ei ole võimalik, et üleöö midagi juhtub. Selle nimel peab juht pingutama. Kõik algab tiimiliikmete valikust.
Mida värbamisel silmas pidada? Olen alati valinud arukad ja ausad inimesed, kellel on õppimisvõime ja -tahe, kes on valmis pingutama ning oskavad vastu võtta ka negatiivset tagasisidet, saavad aru, et see on õppimiseks. Hindan ka järjepidevust, empaatiat. Üks olulisemaid omadusi mu jaoks on see, et inimene oleks meeskonnamängija. Õppisin Lencionilt head suunavad küsimused, kuidas kõike seda kindlaks teha ning lasen inimesel oma kogemustest rääkida, otsides vastuseid küsimustele, kas temas on kõik see olemas.
Pärast värbamist on väga oluline luua toetav ja aus meeskonnakultuur, kus kõigil oleks vaimselt turvaline ka ebameeldivatest asjadest rääkida. Kõik algab juhist, kes on eeskujuks tiimile ja annab kätte suuna. Kui juht on empaatiline, avatud, aktiivne kuulaja, hoolib siiralt kõikidest tiimiliikmetest ja tunneb neid, siis loob see turvalise keskkonna. Tõmbaksin paralleeli perekonnaga – kui ema-isa toetavad last ja julgustavad, elavad talle kaasa, pereliikmed suhtuvad üksteisesse empaatiliselt, siis täpselt sama mudel töötab ka töö. Kui ema/isa räuskab, lõugab, ei pea kokkulepetest kinni, ei ole käitu eeskujulikult ka lapsed.
Head meeskonnakultuuri loob ka tunnustav juhtimine (vt motivaator.ee). Elementaarne? Oh, võiks ju olla ABC-s kirjas, kuid tihti seda ei teata. Meeskonnaliikme avalikult kritiseerimine juhi poolt on umbes sama hea kui endal jala otsast saagimine. Tegelikult mõlema jala. Seda ei tohi kunagi teha! Mitte kunagi! Kui on vaja anda negatiivset tagasiside, tee seda 1:1 koosviibimisel, kus pole lisakõrvu. Kellegi alandamine on tohutu viga. Kordamne üle: kiita ja julgustada võib ja peab, aga kritiseerida mitte kunagi.
Kui tekivad probleemid, tuleb nendega koheselt tegeleda. Sel hetkel vaatavad meeskonnaliikmed juhi poole – mis nüüd juhtub? Juht peab olema otsustav ja seisma meeskonna eest, tooma probleemi tähelepanu keskmesse ja selle ära lahendama. Nö “elevante” toas võib olla mitmesuguseid. Nt inimestevahelised arusaamatused on tihti põhjustatud möödarääkimistest. Tuleb mõlemad pooled ära kuulata ning leida lahendus. Nt kui tiim ei täida eesmärke, tuleb aru saada, milles on juurprobleem. Mis on puudu? Kas on vaja rolle ringi mängida?
Lisa kommentaar