Viiruste aeg on käes ning antud küsimus on hetkel täiesti aktuaalne. Pidin isegi täna valima kas võtan haiguslehe või mitte, kuna laps jäi haigeks ja üle pika aja tuleb ka ravimikuur läbida. Otsustasin haiguslehe kasuks. Olen varajasemalt valinud ka kodukontori, kuid eks mõlemal variandil ole omad plussid ja miinused.
Lapsega haiguslehel või kodukontoris
Miks ma seekord otsustasin haiguslehe kasuks? Mõtlesin, et tegelen siis rohkem lapsega ja tunnen end vabamalt, teen midagi kasulikku kodus. Täna arstil käiguga läks juba üle 2 tunni, oleks pidanud selle võrra õhtul kauem tööd tegema ja lihtsalt ei viitsi. Viimased ööd ma pole eriti hästi ka maganud, sest on olnud vaja kraadida, vett tuua, rohtu anda ja kõigele lisaks laps kaisus rahmeldab ja sipleb, nii et ise ei maga eriti (üldse). No mis tööloom minust üliväsinuna siis on?
Varem olen lapsega olnud küll kodukontoris ka, aga kõik olenebki enda väsimusastmest ja jõudlusest. Seekord tahtsin ise ka puhata. Oleneb muidugi haigustest ka. Eelmistel kordadel köha-nohuga pole väga viga olnud, kõik on tehtud saanud ja lapsed ise ka kiiresti paranenud.
Ise haige
Tööl olen kõikidele kogu aeg rääkinud, et kui ise oled haige (palavikus ja paha olla), siis tuleb ikka haigusleht võtta. Miks? Puhkus aitab haigusel taanduda. Tavaliselt see on ju märk, et midagi on liiast ning organism tahab puhata. Kui käid palavikus olles hambad ristis tööl, siis seda kauem see jama sees vindub ja ega kvaliteet-kvantiteet pole sama mis tervena. On juhtunud ka nii, et kui töötaja tegi palavikuga kodus tööd, siis lõppes see hiljem ikkagi haiguslehega, lisaks immuunsussüsteem jäi nõrgaks ja taastumine venis väga pikaks. Pole mõtet kangelast mängida.
Ja see raha argument – ma kaotan siis ju palgas. Eks ta nii on, aga pikas perspektiivis, kumb on sulle olulisem: kas vinduda pikalt tõbisena ja võib-olla lõpuks veel pikemalt haiguslehel olla või siis paari päevaga terveks saada? Paljud ettevõtted maksavad ka esimesed 1-2-3 tööpäeva ise kinni ja seejärel haigekassa hüvitab teatud perioodi. Samuti töötajasõbralikud ettevõtted pakuvad boonusena tasustatud tervisepäevi, nii et saab kodus paar päeva haige olla ja ei kaota midagi.
Kui sul tööandja neid boonuseid ei paku, siis tee ettepanek! :)
Kodukontoris töötamisest räägitakse üha enam ja enam, kaugtöö on suisa popp. Panin enda põhjal kirja kodukontoris töötamise plussid ja miinused.
Haigena või haigete lastega kodukontoris töötamise plussid:
– ei pea haiguslehte võtma ja ei kaota palgas, töö saab tehtud!
– saab iseend või haiget last ilusti ravitseda, muretsemata lisabakterite pärast.
– tööle-koju logistikaga võidab aega, saab hiljem tõusta ja ei pea muretsema ummikutes passimise pärast
– meigi võid jätta tegemata ja end seejuures hästi tunda :D
– hommikusööki saab rahulikult nautida vabalt valitud kellaajal, pole kuskile kiiret
– saab kanda neid riideid, mis ise soovid ja end vabalt tunda
– ei pea lapsehoidja lisakulu pärast muretsema (kui laps on haige)
Haigena või haigetega kodukontoris töötamise miinused:
– töö saab tehtud küll, aga efektiivsus ja produktiivsus? Kas need on ikka samal heal tasemel?
– töölaud ja tool pole nii mugavad kui tööl (minul näiteks on nii!), samuti pole suurt ekraani.
– haigete laste kõrvalt on kohati raske keskenduda, nad tahavad tavapärasest rohkem tähelepanu. Kui pead kogu aeg kella jälgima, et nüüd on kohe kraadimise aeg, siis selle või tolle rohu või protseduuri aeg, siis nt koosolekute läbi viimine või neis osalemine on raskendatud. Pole professionaalne keset kõne öelda, et oi, ma nüüd kraadin last või teeme siin ühte või teist protseduuri, sest kell kukkus.
– tööaeg on vähe liuglev, minul kipub minema kõvasti üle tavapärase, sest vahepeal on ju lastega ka vaja tegeleda ja mis see puhas tööaeg siis ikkagi tuleb, ma ei tea. Aga arvuti on mul küll kõvasti kauem lahti kui kontoris.
– töökaaslastega suhtlemine on keerulisem. Elu on õpetanud, et kirjalikus vestluses või emailis võib ühte lauset 100 erineval moel lugeda ja väärarusaamad on kerged tekkima. Palju lihtsam on kohapeal asju klaarida või jooksvalt suuliselt arutada
Lisa kommentaar