Lugemist
Soovitan lugeda alljärgnevaid raamatuid, mis annavad inspiratsiooni enese arendamisel
ABC värskele juhile:
“Juhtimise alused” – Ruth Alas. Väga hea ABC raamat, millest võiks alustada.
“Organisatsioonikäitumine” – Maaja Vadi. Saad teada, kuidas üks organisatsioon käitub. Akadeemiline, aga väga hea raamat, et saaks aru miks ja kus ja mida ja kuidas.
“Esimene minut” – Chris Fenning. Praktiline raamat, kuidas edastada sõnumit struktuurselt ja efektiivselt, nii et kõigil sellest kasu on.
“Praktiline ajajuhtimine” – Ardo Reinsalu. Aeg on hindamatu ressurss ja see mees on oma ala spets, parim, kes ajajuhtimist õpetada võiks.
“Kuidas võita sõpru ja mõjutada inimesi” – Dale Carnegie. Klassika, aegumatu teos, kus saab selgeks psühholoogilise külje pealt, kuidas eri inimestele läheneda.
“Idioodid minu ümber” – Thomas Erikson. Pealkiri ehmatab alguses ära, aga sisu on suurepärane. Annab aimu miks keegi käitub nagu ta käitub ning kuidas sina saad oma töös arvesse võtta erinevate inimtüüpide eripärasid.
“12 asja, mida koolis ei õpetatud, aga mida kõik peaksid teadma” – Roland Tokko. See pole niivõrd juhtidele, kui tegelikult kõikidele inimestele. Kooliharidus ei kata väga seda, kuidas tavaelus hakkama saada. See on väga hea raamat nö põhjaks, kuidas saada edukaks või siis kuidas elukvaliteeti tõsta.
Kõikidele juhtidele:
Olen Patrick Lencioni fänn ja need 3 tuleks igal juhil läbi lugeda:
“Five Dysfunctions of a Team” – räägib 5 põhjusest, miks tiimid ei tööta ja pakub ka võimalusi, kuidas probleeme lahendada. Haarav lugu ühest “firmast”, kus tuleb uus juht probleeme lahendama. See on ka tõlgitud eesti keelde, nii et saab ka emakeeles lugeda.
“The Ideal Team Player” – kui töötad meeskondadega, siis see raamat aitab koostööd paremaks muuta läbi inimeste arendamise. Raamatust saad ka head tööriistad, mida nt arengu- või töövestlustel kasutada.
“The Advantage” – töökultuur on ülioluline ning Lencioni annab palju mõtteid, mida kuidas arendada.
“Näkkas!” – Stephen C. Lundin, Harry Paul, John Christensen. See kulub marjaks ära eriti neile, kellel juhtida rutiinse kontoritööga tiim.
“Introvert” – Linus Jonkman. Igas tiimis on introverte, tegelikult on neid rohkem, kui me ettegi kujutame. Väga hea lugemine juhile, et oma töötajatest paremini aru saada ning nendega suhelda.
“Muudatuste keskmes” – John Kotter. Mingi aeg karjääris on kõigil juhtidel vaja tegeleda suurte muudatustega ning antud raamat annab lihtsa ülevaate koos nõuannetega, kuidas seda kõige paremini teha. Lähtusin oma magistritöö kirjutamisel Kotterit mudelist.
“Esmalt küsi “Miks“” – Simon Sinek. Raamat annab häid nippe, kuidas inspireerida meeskondi ja inimesi. Mina sain sealt endale väga palju inspiratsiooni.
“Juhtimise strateegia ja taktika” – Jocko Willink. Praktline ülevaade, kuidas tegelikult juht olla, mida arvestada suures plaanis ning kuidas lühiajalist plaani teha ja meeskondi üles ehitada. Ta seletab väga lihtsalt kogu tulemusliku juhtimise filosoofia pulkadeks lahti, nii et pärast imestad, kuidas ma selle peale ei tulnud või kuidas A ja Z omavahel seotud on. Peaks olema kohustuslik kõikidele juhtidele!
“Juhtimise jalajälg” – Ivar Raav. Julgelt väidan, et parim eestikeelne juhtimisalane teos, mis on kirjutatud juhi poolt praegustele, tulevastele juhtidele. Seal on nii teooriat kui ka praktilist poolt ning kõvasti ta enda kogemust. Pidin aeg-ajalt tegema pause, et kõike endast läbi lasta, mõelda, analüüsida ning peelgeldada. Peaks jällegi olema kohustuslik lugemine kõikidele juhtidele.
“Töö ruulib” – Lazslo Bock. Taas hea inspiratsiooniallikas reaalsetest kogemustest. Ja mitte ainult õnnestumistest, kuid ka ebaõnnestumistest. Minu arvates saab neid ideid rakendada mistahes firmas, mitte ainult IT start-upides, vaid ka igal pool mujal.
“Ratsionaalne emotsionaalsus” – Alar Ojastu. Minu meelest parim eestikeelne juhtimisalane raamat. Seal on nii fakte, näiteid, teooriaid kui ka palju ideid, mida-kuidas organistatsioonis parandada.
Ja mulle väga meeldivad alljärgnevad veebilehed:
https://motivaator.ee/
https://www.inspiratsioon.ee